Poradna

Ptali jste se:

  • Můžu v Lékárnách DUO platit platebními kartami a volnočasovými poukázkami (stravenkami)?

V Lékárnách DUO Vsetínské nemocnice můžete nakoupená léčiva, doplňky stravy, zdravotní obuv a další zboží nově hradit také vybranými volnočasovými, dárkovými a speciálními poukázkami společností EDENRED, SODEXO a UP ČR (dříve Le Chéque Dejeuner).  „O tuto možnost úhrady se klienti našich lékáren již delší dobu zajímali. Některé podniky působící v našem regionu poukázky používají jako zaměstnanecké benefity, chtěli jsme proto zájemcům umožnit jejich využití k zakoupení prostředků pro podporu a regeneraci jejich zdraví,“ vysvětlil vedoucí ekonomického odboru Vsetínské nemocnice Ing. Marek Rolný s tím, že platba je umožněna od roku 2017.

Připomenul, že kromě hotovosti a výše uvedených poukázek mohou klienti lékárny samozřejmě platit také bankovními (kreditními a debetními) platebními kartami i originálními dárkovými šeky Lékáren DUO Vsetínské nemocnice.

Přijímáme od společnosti EDENRED: 
Ticket Benefits Multi, Ticket Benefits Medica, Ticket Compliments, Ticket Service, Ticket Benefit Card – platební karta

Od společnosti SODEXO:
Fokus Pass, Vital Pass, Dárkový Pass, Bonus Pass, Flexi Pass, Flexi Pass Card

společnosti UP ČR (dříve Le Chéque Dejeuner): 
Šek Servis, Unišek, Unišek +, Unišek + FKSP, Cadhoc, Gallery Beta FKSP


  • Trápí mě časté záněty močových cest, co mi můžete doporučit? 

S nástupem chladného a deštivého počasí přichází do lékáren stále více nemocných s obtížemi spojenými s onemocněním močových cest. Magistry Moniky Ješové z Lékáren DUO Vsetínské nemocnice jsme se zeptali, jaká léčiva či doplňky stravy v takovém případě doporučují a kdy je již cesta k lékaři naprosto nezbytná.

S jakými obtížemi z oblasti močových cest se na Vás lidé nejčastěji obracejí a co jim můžete doporučit? 

„Pacienti trpící záněty močových cest nejčastěji popisují problémy spojené s pálením při močení a časté močení. Při akutních problémech spojených se záněty močových cest pacientům dobře zabírají extrakty z brusinek, a to buď ve formě tablet, sirupů nebo čajů (například Urinal, Cys-Control a podobně), a to buď samostatně nebo v kombinaci s dalšími účinnými látkami jako např. D-Manóza (například Uroval Manosa) popřípadě s rostlinnými extrakty které podporují tvorbu a vylučování moči (například Species Urologicae, Canephron). Z přírodních rostlinných extraktů se často používá i lichořeřišnice, a to ve formě kapek nebo tablet, případně medvědice lékařská ve formě čaje. Pro jejich antibakteriální efekt je použití limitováno v délce maximálně 14 dní v léčbě akutních příznaků. Přeslička, kopřiva, zlatobýl a řebříček také působí močopudně.”

Kdy je návštěva lékaře nezbytná? 

„Návštěva lékaře je nezbytná pokud pacient trpí opakujícími se záněty vícekrát ročně, případně pokud zpozoruje krev v moči nebo má horečky či bolesti při močení.”

Co doporučujete v rámci prevence nepříjemného onemocnění močových cest? 

„V rámci prevence je důležité pít dostatečné množství tekutin během celého dne (zhruba 2,5 litru denně), při intimní hygieně nepoužívat parfémovaná mýdla či gely, upřednostnit bavlněné spodní prádlo před syntetickou a hlavně dávat si pozor na možné nachlazení. V lékárně je také možné zakoupit si test pro orientační zjištění možného zánětu močových cest, který ze vzorku ranní moči dokáže výsledek vyhodnotit do dvaceti minut (Veroval test na močové cesty). 

V prevenci možného vzniku infekce je vhodné užívat brusinky (kromě jiných složek přípravky obsahují i vitamin C), případně samostatný vitamin C, který překyselováním moči vytváří pH nevhodné pro baktérie. V prevenci opakovaných zánětů močových cest je možné užívat i systémovou enzymoterapii (například Wobenzym), případně bakteriální lyzát, připravený speciální technologií z bakteriálních kmenů, které jsou nejčastějšími příčinami vzniku zánětů (například Urivac).”