Den pro růžovou stužku: prevence pro zdravá prsa také v poliklinice

Vsetínská nemocnice se pravidelně připojuje k projektu, který je zaměřen na prevenci nádorového onemocnění prsu. V rámci Dne pro růžovou stužku, jak se kampaň jmenuje, si mohou ženy v pátek 12. října 2018 před Lékárnou DUO v poliklinice Vsetínské nemocnice nacvičit na modelu samovyšetření prsu, získat potřebné informace o hlavních zásadách prevence, příznacích onemocnění. Při organizaci akce se potkávají Kayaku Safety Systems Europe a místní pobočka Svazu postižených civilizačními chorobami ONKO – DUHA Vsetín.

Proč Den pro růžovou stužku?

Jedním z důvodů, proč některé ženy nechodí na preventivní vyšetření je strach z pozitivního nálezu a z případné ztráty prsu. Některé dokonce i ve chvíli, kdy si objeví hmatatelné ložisko, vyšetření odkládají. Vyhlídka na uzdravení se zmenšuje každým dnem, kdy nádor zůstává neléčen. Nahmatání bulky nemusí automaticky znamenat, že jde o zhoubný nádor (v prsech se mohou objevovat cysty, hormonální zduření ve žláze nebo také nezhoubné nádory). V každém případě je však nutné hmatný nález vyšetřit mammografem nebo ultrazvukem. 11_letak

Europa Donna stanovila Den pro zdravá prsa na 15. října, aby především ženám a dívkám v Evropě připomněla význam zdravého životního stylu a úlohu včasného odhalení nádoru v boji proti rakovině. Vsetínská organizace ONKO – DUHA Vsetín se připojila k tomuto poslání a od roku 2015 organizuje na Vsetínsku kampaň s názvem Den pro růžovou stužku. Datum této akce připadá na pátek předcházející 15. říjnu. Jejím garantem se stala místní společnost Kayaku Safety Systems Europe a. s. (dříve INDET SAFETY SYSTEMS a. s.). Vsetínská nemocnice se do projektu již tradičně zapojuje.

Aktualizace:

Samovyšetření prsu na modelu si v pátek 12. října 2018 vyzkoušelo na sto dvacet návštěvnic polikliniky Vsetínské nemocnice. Ve vstupní hale u Lékárny DUO se konala preventivní akce v rámci Dne pro růžovou stužku. Členky základní organizace Svazu postižených civilizačními chorobami Onko-Duha Vsetín předávaly připravené letáčky i malé dárky. Obdobná prevence čekala návštěvníky centrální půjčovny Masarykovy veřejné knihovny Vsetín.