Lékařům při diagnostice pomáhají nové monitory

Diagnostické monitory za více než dva a půl milionu korun využívají nově ve Vsetínské nemocnici. Dva jsou na oddělení tuberkulózy a respiračních nemocí, šest jich používá radiodiagnostické oddělení, jeden přímo na operačních sálech. Nákup nové techniky, umožnila dotace z programu REACT-EU.

Nové diagnostické monitory jsou určeny pro práci v režimu přímé digitalizace, která umožňuje rychlý a kvalitní přístup k obrazové dokumentaci, výsledkům zobrazovacích metod.  „Pracují s větším rozlišením, což je pro nás při vyhodnocení rentgenových snímků velmi důležité,“ zhodnotila primářka oddělení tuberkulózy a respiračních nemocí MUDr. Jaroslava Lanžhotská.

Nová technika však přináší i další benefity. Jak uvedla primářka radiodiagnostického oddělení MUDr. Blanka Ludvová, mají nové diagnostické monitory velkou variabilitu, snadno přechází z 2D do 3D zobrazení s možností takzvané multiplanární rekonstrukce, která je zdrojem dalších poznatků.  „Dříve jsme měli dva menší diagnostické monitory s nižším rozlišením, nyní je nahradil větší třicetipalcový monitor. Obrazovka se dá podle potřeby lékaře rozdělit na dvě oblasti, což se využívá například při srovnání vyšetření z různých časových období,“ informovala primářka radiodiagnostického oddělení MUDr. Blanka Ludvová.

Na předchozích monitorech sledovali převážně jen skiagrafická vyšetření. Pro hodnocení CT museli přecházet k technice, pořízené společně s CT technologií. Nová technika však zvládne i toto. „Nové monitory nám umožňují hodnocení obrazové dokumentace ze všech modalit, které na oddělení máme,“ dodala Ludvová. Využít je bude možné i pro sledování snímků z magnetické rezonance, které ve Vsetíně přibude.

Jeden z diagnostických monitorů je přímo na operačních sálech. „Využívá se při ortopedických a chirurgických zákrocích, kdy má operatér přímo před výkonem i během operace možnost zhodnotit snímky, obrazovou dokumentaci pacienta, která je dostupná z datového úložiště a během operace kontrolovat pomocí C-ramena správné postavení operačně řešených zlomenin nebo kloubních protéz,“ dodala primářka radiodiagnostického oddělení. Uvedla, že další z monitorů je umístěn v seminární místnosti chirurgického oddělení a je propojen s televizní obrazovkou o velikosti 55 palců. „Denně se využívá během radiodiagnosticko-chirurgických vizit. Lékaři tak mají možnost lepšího zobrazení provedených vyšetření, na monitor všichni vidí podstatně lépe, než při předchozích vizitách, které probíhaly u nás na oddělení, kolem dvou monitorů, určených pro skiagrafickou diagnostiku. Vizity jsou tak přínosnější a systém je možné využít i pro případné další vzdělávání,“ specifikovala MUDr. Ludvová.

Diagnostické monitory s příslušenstvím Vsetínská nemocnice pořídila díky dotaci z programu REACT-EU, který rozděluje finanční prostředky z Evropské unie určené na snížení dopadů pandemie Covid-19 a na zvýšení odolnosti proti obdobným hrozbám. Vsetínská nemocnice z tohoto projektu čerpá finanční prostředky v celkové výši 136 milionů korun.