Líbila se prohlídka zdravotnických pracovišť i technického zázemí

Bezmála pět stovek žáků základních škol ze Vsetína a Hošťálkové, ale i další zájemci z řad veřejnosti se přišli v pátek 21. června 2019 podívat na pestrý program v pořadí již šestého Dne s vaší nemocnicí. Připraveno bylo devatenáct stanovišť, na kterých se seznámili s vybranými pracovišti Vsetínské nemocnice, dozvěděli se více o lidském těle a zdraví, zapojili se i do preventivních programů. Významným partnerem Dne s vaší nemocnicí je již tradičně partnerská zdravotnická škola (MG, SZŠ a VOŠZ Vsetín). Záštitu převzala společnost Kayaku Safety Systems Europe a.s.

„Všechno bylo perfektně připraveno, děkujeme za pozvání. Měli jsme možnost si prohlédnout i technické zázemí, to se velmi líbilo, obzvlášť moderní technologie nového interního pavilonu. Ale zajímavá byla samozřejmě i zdravotnická část, podívali jsme se do laboratoří, nahlédli do zázemí pro dárce krve. Hned několik žáků se přihlásilo, že by chtěli v budoucnu krev darovat,“ zhodnotil RNDr. Bořek Navrátil, vyučující ZŠ Rokytnice.

Menším školákům z třetích až pátých tříd se líbily ukázky vystavené záchranářské techniky, ať Hasičského záchranného sboru ZK či Zdravotnické záchranné služby ZK. Starší zamířili právě na vybraná pracoviště, do EEG, EMG či laboratoře ergonometrie, na ARO se dozvěděli správný postup při první pomoci u záchrany intoxikovaného kamaráda, Český červený kříž názorně ukazoval, jak zachránit život člověku s cévní mozkovou příhodou, jak poskytnout první pomoc při úrazu v přírodě, když chybí specializované pomůcky. Připravena byla i prezentace o škodlivosti kouření.

Dospělé přilákala preventivní vyšetření plic či ledvin, měření glykémie, krevního tlaku či stanovení BMI. Zastavovali se také u stánku rehabilitačního oddělení Vsetínské nemocnice, kde vedoucí fyzioterapeutka představovala využití podometru, přístroje pro celkovou analýzu chodidla, nožní klenby. „Novinkou na našem oddělení je kromě různých možností cvičení také nabídka speciálních zdravotních vložek, které eliminují častá onemocnění nohou, pomáhají s rozložením tlaku na chodidlo, pozitivní účinky mají i pro diabetickou nohu. Speciální vložky si mohli zájemci prohlédnout i otestovat,“ vysvětlila vedoucí fyzioterapeutka Mgr. Pavlína Matějčková.

Fotogalerie z akce:

Den s nemocnicí