Metoda McKenzie pomáhá v léčbě bolesti nejen bederní páteře

Nejen v léčbě bolesti bederní páteře, ale stále častěji také při potížích s krční páteří, se na rehabilitačním oddělení Vsetínské nemocnice používá metoda McKenzie. Využít ji lze v určitých případech i pro léčbu kloubů, zejména kolenního a ramenního. Ve Vsetíně se tato mechanická diagnostika a terapie aplikuje pět let a pomohla již celé řadě pacientů. Nyní se v léčebné technice školí i další fyzioterapeutka.

„Máme velmi dobré ohlasy, zejména od pacientů, kteří jsou aktivní a chtějí se rychle zbavit svých obtíží,“ bilancuje primářka rehabilitačního oddělení Vsetínské nemocnice MUDr. Danuše Trnovcová. Bolest páteře může potkat starší lidi, ale i mladé sportovce, a nejde přitom vždy pouze o natažený sval. „Zejména pokud bolest přetrvává a zobrazovací technika odhalí například vyhřezlou ploténku, pak může tato technika účinně pomoci,“ dodává primářka. Na základě podrobného vyšetření v ordinaci jsou pacientovi doporučeny cviky, které doma provádí v pravidelných intervalech.

Velkou výhodou je, že úlevu lze pocítit někdy už po první návštěvě. „Bolest nepřestane hned, ale již není tak silná. Cvičení se doporučuje v počáteční fázi pětkrát, šestkrát denně a postupem času se snižuje frekvence, s tím jak bolest a pohybová omezení odeznívají,“ naznačuje MUDr. Trnovcová.

Jedním z nejdůležitějších faktorů při terapii pomocí McKenzie metody je zapojení pacienta. Musí rozumět zaškolení a naučit se jednoduché cviky, které ovlivňují symptomy. Metoda je pak účinná až v osmdesáti procentech případů.

Terapeut také doporučí, kterým pozicím je naopak zapotřebí se dočasně vyhnout. „Často je to vlastně protipohyb doporučeného pohybu,“ vysvětluje MUDr. Trnovcová. Zakazuje se například předklon, který jinak patří mezi běžné pohyby. „Že pacienti při cvičení správně postupují, poznají podle toho, že bolest se nešíří do nohy, ani do břicha,“ zdůrazňuje  primářka.

Metodu McKenzie je možné využít u akutních i chronických obtíží, většinou se jedná o potíže s meziobratlovými ploténkami. Nelze cvičit u zánětlivého postižení, infekcí, onkologických postižení a při závažném nálezu na páteři. Výhodou je, že pacient se stává nezávislým na terapeutovi a při eventuálním návratu potíží si dokáže pomoci sám. Terapii mohou provádět fyzioterapeuti nebo lékaři vyškolení v dané metodě, kurzy probíhají pod vedením zahraničních lektorů.


Kazuistika – příběh jedné z pacientek: 

Pacientka středního věku utrpěla  komplikovanější zlomeninu zápěstí, absolvovala  rehabilitaci, stav se postupně zlepšoval. Rehabilitace na našem oddělení byla ukončena pro uspokojivý stav, s mírným omezením hybnosti, v rámci následné domácí rehabilitace doporučeno rozcvičovat, včetně plavání.  Pacientka odjela na dovolenou k moři.  K nám se vrátila pro rozvoj intenzivních  bolestí pravého předloktí, včetně trnutí prstů, které nereagovaly na běžné léky od bolesti. Pacientka měla podezření, že si ruku přetížila.

V rámci podrobné anamnézy pacientky bylo  ale zjištěno mírné omezení pohyblivosti páteře a závislost potíží pacientky na určitých pohybech krční páteře.  Po došetření s neurologem byl potvrzen výhřez meziobratlové ploténky v krční páteři, přestože sama pacientka si potíže s krční páteří vůbec neuvědomovala a výsledkem vyšetření byla překvapena.

Její potíže postupně s úspěchem odstranila léčba pomocí  McKenzie techniky. Pacientka si tedy nepřetížila zápěstí, ale plaváním stylu prsa si přetížila krční páteř, která byla pravděpodobně již dlouhodobě zatěžována nevhodnou sedavou pozicí v zaměstnání při dlouhodobé, soustavné práci na PC. Byly provedeny i nezbytné další  úpravy  týkající  zejména sezení, tedy správné žide s bederní opěrkou a dalších opatření. Pacientka nyní je, pokud víme, dlouhodobě bez potíží. MUDr. Danuše Trnovcová, primářka rehabilitačního oddělení Vsetínské nemocnice