Nemocnice pořídila šest set nových přístrojů a dalšího vybavení

Realizace nákupů v rámci dotačního programu REACT-EU se vydařila. Vsetínská nemocnice pořídila šest stovek přístrojů a dalšího vybavení za více než 136 milionů korun. Novinky si prohlédl hejtman Zlínského kraje Ing. Radim Holiš, společně s náměstkyní pro oblast zdravotnictví MUDr. Olgou Sehnalovou a radním Zbyňkem Fojtíčkem.

„Díky dotacím z programu REACT-EU a předcházejících dotačních titulů pořídila nemocnice přístroje a další vybavení za celkem čtyři sta milionů korun, z osmdesáti procent obnovila přístrojovou techniku a doplnila o další technologie. To je pro mne jako pro hejtmana velmi dobrá zpráva a nemocnici patří poděkování,“ uvedl hejtman Ing. Radim Holiš.

„Symbolem nového vybavení je pro mne magnetická rezonance, která je v portfoliu pořízených přístrojů nejnákladnější a posouvá nemocnici dál. Je tady řada nových přístrojů vyšší kategorie, ať již na ARO nebo na dalších pracovištích, ale neměli bychom zapomínat ani na zvýšení komfortu pro pacienty, protože se pořizovala například nová lůžka,“ doplnila náměstkyně hejtmana MUDr. Olga Sehnalová.

S vedením nemocnice společně navštívili anesteziologicko-resuscitační oddělení, kde byly v rámci dotačního projektu REACT-EU pořízeny ultrazvuky, špičkové plicní ventilátory a high flow terapie, EKG s navigací, viskoelastometr a další vybavení. Prohlédli si modernizovaný dospávací pokoj s novými nástropními tubusy a monitorovací technikou, využívanou při péči o pacienty po operacích. „Pořízené přístroje navýšily kvalitu a bezpečí, nemocnici posunuly na vyšší úroveň a umožnily další rozvoj služeb. Řada nového vybavení je na operačních sálech, špičková ultrazvuková technika je v gynekologických ambulancích, zkvalitnil se monitoring nejen na dospávacím pokoji, ale také na pooperačních pokojích na gynekologii či ortopedii, modernizovaly se přístroje v laboratořích,“ dodal ředitel nemocnice Ing. Martin Pavlica.

V laboratořích hematologického a transfuzního oddělení zaujal analyzátor krevního obrazu s nátěrovým a barvícím automatem a digitální morfologie, která byla vůbec poslední dodanou technologií v rámci dotačního programu REACT-EU. „Nátěry vzorků na mikroskopický diferenciál, se už dělají automaticky na nátěrovém automatu, taktéž barvení. Tím se nám značně snížila spotřeba chemikálií na naprosté minimum a už není nutno vzorek zpracovávat mikroskopicky. Celý proces je rychlejší a pro laboranty bezpečnější, protože nejsou zbytečně vystaveni vlivu chemikálií. Digitální morfologie má instalovanou kameru, vzorek načte, s pomocí umělé inteligence rozdělí do kategorií, které hodnotíme – určíme zastoupení jednotlivých buněčných populací v pacientském vzorku,“ vysvětlila Mgr. Eva Kourková, odborná pracovnice v laboratorních metodách.

Největší a zároveň nejnákladnější pořízenou položkou v rámci dotačního programu REACT-EU byla magnetická rezonance: spolu s potřebným vybavením přišla na 45 milionů korun. V žebříčku nejnákladnějších přístrojů následují: laparoskopická věž, již zmíněný hematologický analyzátor krevního obrazu s nátěrovým a barvícím automatem, mobilní rentgen, ultrazvuk pro gynekologii, robotická ruka, parní sterilizátory, ultrazvuk pro interní obory a anesteziologický přístroj.  Nejvíce kusů vybavení směřovalo na centrální sterilizaci, kam byly zakoupeny sterilizační a dekontaminační kontejnery. Napříč nemocnicí byla nejvíce zastoupena infuzní technika (dokovací stanice, infuzní pumpy, injekční dávkovače), jedná se o vybavení v celkové hodnotě bezmála dva a půl milionu korun.

 

VSETÍN |8. 12. 2023