Patnáctka gymnazistů darovala krev poprvé

Patnáct gymnazistů (MG, SZŠ a VOŠZ Vsetín) ve středu 10. dubna 2019 společně darovalo krev na hematologicko-transfuzní oddělení Vsetínské nemocnice, u všech se jednalo o první odběr. „Přišli studenti třetího ročníku, před týdnem bylo darovat krev osm čtvrťáků, ti dnes píšou maturitní práci z češtiny,“ uvedla profesorka Vlasta Korabová, která vyzvala a inspirovala k dárcovství již řadu mladých lidí. „Paní profesorka se nás ptala, jestli se nechceme zapojit, zda nechceme darovat krev. Otec kdysi krev daroval, tak to zkusím taky, uvidím, jak to půjde,“ komentoval osmnáctiletý Kryštof Borusík.

Vsetínská nemocnice spolupracuje v oblasti dárcovství se všemi středními školami ve Vsetíně, ale také s dalšími organizacemi. Například ve středu 17. dubna 2019 tak zájemci mohou darovat krev s Masarykovou veřejnou knihovnou Vsetín (MVK Vsetín). Před každým odběrem je zapotřebí se předem přihlásit na tel. č. 571 818 605.

Proč darovat krev?

Dárcovstvím krve pomáháte zachraňovat lidské zdraví a životy. Krev hraje stále v medicíně nezastupitelnou roli. Nelze ji uměle vyrobit. Je jí potřeba při léčbě popálenin a dalších úrazů, operacích (zejména plicních, ortopedických, gynekologických, komplikovaných porodech, transplantacích) a další léčbě.

Co potřebujete k odběru?

• občanský průkaz a průkaz pojišťovny
  • dobrý stav žil v loketní jamce
  • nepotřebujete doporučení od svého praktického lékaře

Jak být připraven k odběru?

• večer před odběrem nejezte žádné tučné jídlo (hladovění není vhodné, důležitý je dostatečný příjem nepřeslazených nápojů)
  • nejméně 14 hodin před odběrem nekonzumujte žádný alkohol
  • v den odběru přijďte nalačno, po odebrání vzorků je pro Vás připraven v prostorách čekárny pro dárce krve čaj/káva a pečivo

Na odběr se můžete dostavit, jestliže:

• nejste právě nemocný
  • v posledních šesti měsících jste: nebyl v kontaktu s nakažlivou nemocí, nepodrobil jste se žádné operaci, neměl jste žádné rizikové zákroky (tetování, propichování uší, piercing) mimo zdravotnické zařízení
  • v posledním měsíci jste: neužíval antibiotika nebo jiné léky, neměl jste přisáté klíště
  • v posledním týdnu Vám nebyl trhán zub
  • ženy – nemáte právě menses a od porodu uplynulo více než půl roku

Kdo se může stát dobrovolným dárcem krve?

• má trvalý pobyt v ČR, věk 18 – 65 let
  • minimální váha pro ženy 55 kg a pro muže 60 kg
  • v posledním měsící neužívá antibiotika, nebo jiné léky
  • netrpí vážnější alergií