Speciální rehabilitační válečky a míčky vyrobili pro pacienty Vsetínské nemocnice osmáci ze ZŠ Vsetín – Rokytnice pod vedením učitelky Mgr. Liběny Dopitové. Společně přišli na rehabilitační oddělení výrobky nejen předat, ale také se podívat na jejich využití v praxi a dozvědět se více o možnostech rehabilitace, práci fyzioterapeutů i spektru poskytované péče. Některé používané rehabilitační metody si mohli i sami vyzkoušet.
Rehabilitační pomůcky vyrobili školáci v rámci pěstitelských prací, a to ze zbytkového textilního materiálu, který zůstal nevyužitý po výrobě zavinovaček, fusaků a dalšího vybavení pro nejmenší. „Materiál nám zdarma poskytla ostravská firma Emitex, která pracuje s fleecem a dutým vláknem. Když jsme zásilku obdrželi, tak jsme zvažovali další využití, a napadla nás právě výroba rehabilitačních pomůcek,“ vysvětlila Mgr. Liběna Dopitová.
„Z fleecu jsme si vystříhali takové osmičky, které paní učitelka sešila na stroji. Nechala tam malý otvor, kterým jsme nacpali dovnitř duté vlákno a zašili. Vyráběli jsme v pěstitelkách, když jsme nemohli pracovat na zahradě,“ prozradil nám žák Marek Jaroslav Macháč z 8. A. Zdravotníky z rehabilitačního oddělení Vsetínské nemocnice nápad i jeho realizace velmi potěšila.
„Žáci přinesli dva druhy pomůcek. Prvním je váleček, který je možno uchopit do ruky, jedná se výbornou pomůcku, využitelnou v rámci rehabilitace pacientů po cévní mozkové příhodě. Druhým je míček, různě měkký či tvrdý podle toho, jak jej individuálně ten který žák naplnil. Rozdílnost výplně je výhodou, ty měkčí můžeme využít pro terapie u dětských pacientů, například k masážím hrudníku při bronchitidách, tvrdší pak u dospělých pacientů v rámci bazální stimulace nebo při bolestech zad,“ vysvětlila vedoucí fyzioterapeutka rehabilitačního oddělení Vsetínské nemocnice Mgr. Pavlína Matějčková a dodala: „Pomůcka je pratelná, ale protože není dezinfikovatelná, je určena vždy jen pro jednoho pacienta, který si ji pak odnese s sebou domů.“
Rehabilitační pracovníci se těší, že školáci budou ve výrobě ještě pokračovat. „Když nám počasí neumožní pracovat na školním pozemku, budeme šít a následně pak předáme,“ přislíbila paní učitelka.