Odborná i laická veřejnost si nedávno připomenula sté výročí narození světoznámého dětského neurologa prof. MUDr. Václava Vojty, autora rehabilitačního principu, kterým se dá získat přístup k vrozeným pohybovým vzorům v centrálním nervovém systému. Zjednodušeně řečeno, našel způsob, jak zaktivovat pohyby, které dítě nedovede a nepoužívá spontánně, ale v mozku jsou zakódovány. Vojtovu metodu (též metodu reflexní lokomoce) s úspěchem používá také rehabilitační oddělení Vsetínské nemocnice.
Fyzioterapeutky Bc. Terezy Houžvové jsme se zeptali, u kterých pacientů ji nejčastěji využívá a jak aplikace Vojtovy metody probíhá.
„Já osobně se ve Vsetínské nemocnici věnuji Vojtově metodě tři roky. Nejčastějšími pacienty jsou děti od narození do jednoho, jednoho a půl roku. Máme někdy i starší děti, tam ale často přecházíme na jiné metody, například na prvky Bobath konceptu, nebo na prvky DNS (dynamické neuromuskulární stabilizace) podle profesora Koláře. Protože starší děti jsou v pozicích podle profesora Vojty již hůře udržitelné a je to fyzicky náročnější pro maminku.“
Jaké jsou nejčastější diagnózy, se kterými za Vámi pacienti přicházejí?
„Vojtovou metodou se dá odcvičit jakýkoliv pacient, včetně dospělých. Diagnózy jsou nejčastěji neurologické, dá se ošetřit i pacient s ortopedickou diagnózou, ve smyslu skoliózy, nebo různých deformit. Z neurologických diagnóz pak nejčastěji dětská mozková obrna, případně genetické a metabolické poruchy. Často také opoždění motorického vývoje, které sice není na závažném neurologickém podkladu, ale projevy jsou jako u neurologických postižení.“
Jaké bývá první vyšetření a jak cvičení pokračuje?
„První setkání s rodinou bývá vyšetřovací, dotazovací. Vyšetřím si miminko, zeptám se maminky na různé podrobnosti, ať již ohledně těhotenství, porodu samotného. Potřebuji se dozvědět informace o vývoji. Co se odehrávalo v uplynulých měsících, jaký názor měl pediatr, případně jestli navštívili i dětského neurologa, to jsou mé první otázky. Maminka po prvním vyšetření obvykle odchází ještě bez cvičení. Většinou ještě v tom samém týdnu potkáváme podruhé a už začínáme s cvičením.“
Co musíte maminku naučit?
„Vojtova metoda je založena na tom, že tělíčko leží v dané poloze a jsou stimulovány určité body, takzvané zóny, kterých je na těle devět. Maminka musí přesně vědět, na kterou zónu se má zaměřit. Stimuluje se tlakem, ale důležitý je i směr. Takže maminka potřebuje vědět v jaké poloze má dítko ležet, kde je zóna, kterou má stimulovat, a směr tlaku z dané zóny, tedy kterým směrem má tlačit. To jsou základní informace. Potom už prakticky instruuji maminku, ukazuju jí cvik. Maminka si bere dítko do ruky a zkouší si, jak by mělo cvičení vypadat, aby si byla jista, že to doma udělá správně. Většinou si cvik nafotíme, nebo si ho maminka natočí, když přijde i s tatínkem, s doprovodem.“
Následují další kontroly?
„Většinou k nám na oddělení chodí opakovaně, mají vypsané série cvičení. Od pediatrů to bývá šest cvičení, od neurologů většinou deset až dvanáct. V průběhu šesti až dvanácti cvičení tedy uděláme takovou „sestavičku“, kterou doma pravidelně cvičí. Na kontrolu pak chodí s většími časovými odstupy – jednou za čtrnáct dnů, jednou za měsíc. Podíváme se, jestli vše postupuje, jak má, jestli není zapotřebí ve cvičení něco upravit.“
Jaká jsou výsledky podle Vašich zkušeností?
„Maminky odchází většinou spokojeny. Samozřejmě, pokud je postižení vážnější, dítě ošetříme v těch základních podstatách, tak, aby se dalo přebalit, nakrmit. Pokud se jedná o běžné opoždění vývoje, snažíme se vývoj usměrnit, aby dítko prošlo všemi fázemi vývoje, které má projít. Aby se v určitém věku postavilo, začalo chodit a podobně. Úspěšnost je docela vysoká.“
Vojtova metoda je způsob, jak v určitých polohách aktivovat zóny, které napomáhají k uvolňování zablokovaných spojů mezi mozkem a míchou, s cílem zlepšit funkce svalů v oblasti páteře, horních a dolních končetin a obličeje, využívané v každodenních činnostech. Je účinná i tam, kde došlo k poruše neuronových buněk mozku a tím i k narušení funkcí svalů. Vojtovou metodou lze dosáhnout zlepšení spontánního pohybu, držení těla, funkce kyčelních a ramenních kloubů, prohloubení dýchání, aktivace regulační funkce střev a močového měchýře. Vojtova metoda má i velmi pozitivní vliv na psychiku pacientů.
Metoda má mnohostranné využití, jako základ fyzioterapie prakticky u jakékoliv pohybové poruchy. Například u centrální koordinační poruchy v kojeneckém věku, pohybové poruchy vznikající poškozením mozku (cerebrální parézy), periferní parézy končetin, u onemocnění páteře, ale také jako pomocná terapie při vrozených vývojových vadách kyčlí (dysplazie, luxace kyčelních kloubů) a mnoha dalších zdravotních obtížích.
Kontakty a další informace o činnosti najdete na stránkách rehabilitačního oddělení Vsetínské nemocnice zde.