Zajímavosti

S léčbou chronické bolesti pomáhá závěsný systém
S diagnostikou a léčbou chronické bolesti zad, kyčlí, ramen a celou řadou dalších obtíží pomáhá rehabilitačnímu oddělení závěsný systém Redcord. Je určen pro aplikaci léčebné metody Neurac, zásadní funkcionalitou je přesné, jemné a plynulé dávkování zátěže pomocí popruhů a elastických lan, která lze použít jako dopomoc, pro nadlehčení pacienta, ale i ke cvičení proti odporu.

Pracoviště vodoléčby  

„Máme dvě stanoviště vodoléčby, pro horní a dolní končetiny. Ve druhém případě se jedná o sedací vanu, která má dvě výškové úrovně, jednu na kotníky, druhou na kolena, kyčle, bedra. K výběru je několik možností režimů a nastavení,“ vysvětlila primářka MUDr. Danuše Trnovcová s tím, že vodoléčba je vhodná i pro pacienty, kteří nemohou využívat jiné terapie. „Nemá v podstatě žádné kontraindikace, je vhodná i pro onkologické pacienty, výborná na poúrazové stavy, otoky, jizvy. Může se použít i u pacientů, kteří mají kardiostimulátor, kde se u ostatních metod potýkáme s celou řadů limitů,“ dodala primářka.

  

Masáže, baňkování, plynové injekce a další metody
Baňkování, masáže zad, ale také celotělová a lymfatická masáž jsou nově v nabídce rehabilitačního oddělení, a to jako doplněk komplexní rehabilitační péče. O pacienty se stará kvalifikovaná masérka ve zdravotnictví. Zájemci se mohou objednávat už nyní, a to osobně na recepci rehabilitačního oddělení v prvním patře polikliniky, nebo telefonicky na č. 571 818 624. Rehabilitační oddělení Vsetínské nemocnice nabízí široké spektrum fyzikálních terapií i léčebné tělesné výchovy. Odborníci využívají Vojtovu metodu, metodu DNS dle profesora Koláře, bazální podprogramy dle J. Čápové, Kabatovu metodu, metodu McKenzie a mnohé další. Vloni bylo otevřeno pracoviště vodoléčby, oddělení zavedlo také další novinky, například parafínové zábaly, které přispívají k uvolnění svalů a kloubů, zlepšení prokrvení. Využít je možné rovněž plynové injekce, kdy se aplikuje oxid uhličitý do podkoží, přímo do bolestivých míst.

Vsetínská rehabilitace využívá lokální kryoterapii
Opakované zchlazování postižených částí těla je při bolestech pohybového aparátu velmi účinné a přináší téměř vždy úlevu. Lokální kryoterapii je možno využít při takzvaných tenisových loktech, bolestech v oblasti Achillovy šlachy, ramen, u bolestivých zevních rotátorů kyčlí, ale také mnoha dalších bolestivých projevů. Doporučuje se i na jizvy po ortopedických či gynekologických operacích.

Rehabilitační oddělení zavádí techniku McKenzie
Další možnost úlevy od bolesti krční, hrudní či bederní páteře: k dispozici máme diagnostickou a terapeutickou McKenzie techniku. Na základě diagnostiky je fyzioterapeutem určen jednoduchý cvik, který pak pacient doma v pravidelných intervalech opakuje, dále je instruován o správném zatěžování páteře, přičemž důraz je kladen především na správný sed.

Kineziotaping: páska pomáhá sportovcům i lidem po úrazech
Jednoduchou aplikací speciální elastické pásky je možné docílit úlevy od bolesti, zmírnění otoků a zánětlivých stavů, celkově zlepšit rozsahy pohybů a pozitivně působit na postavení kloubů. Je možné i užití u nejrůznějších poúrazových a bolestivých stavů, kde stimuluje pohyb a stabilizuje kloub, ale také ve sportovní medicíně. Podporuje rovněž centraci ramenních a kolenních kloubů.

Rebox – Physio k léčbě akutní i chronické bolesti
Z dalších možností, jak ovlivnit bolest pomocí přístrojové techniky, je využití elektroterapeutického přístroje Rebox – Physio (zkráceně Rebox). Podstatou metody je korekce lokální acidózy v živé tkání, která doprovází jak akutní poranění, tak mnoho chronických obtíží, jejichž následkem je otok, myokontrakce a následná bolest. Léčebný efekt Reboxu je analgetický, myorelaxační a dochází ke zvýšené mikrocirkulaci krve a lymfy. Kontraindikací jsou nádorová onemocnění, trombóza, celková zánětlivá onemocnění, kardiostimulátor.