Zajímavosti

  • Pamětní listy s otiskem nožky novorozence i nové přikrývky pro realizaci bondingu

Pamětní listy se jménem, přesným datem narození, ale i otiskem nožky novorozence získávají od jara 2017 rodiče dětí, které se narodí ve Vsetínské porodnici. Pro otisk se používá speciální barva, která je bezpečná a k tomu účelu určená. Pamětní listy i potřebné vybavení pořídil Nadační fond pro rozvoj vsetínské porodnice, stejně jako speciální novorozenecké přikrývky, které zvyšují komfort novorozence a s úspěchem se používají při realizaci bondingu. Více zde.

  • Porodnice bez poplatku a s novinkami

Dodávkou elektricky polohovatelného lůžka byla v roce 2016 dokončena modernizace dalších dvou porodních pokojů, na jejichž obnovu přispěli sponzoři v rámci projektu Vánoční pokoj. Porodní sály tak v současné době disponují třemi nově vybavenými pokoji, kde rodička s partnerem mohou společně prožít dobu před vlastním porodem. Na největším z pokojů, kde je i porodní vana, mohou přivézt na svět i potomka. Zmodernizované pokoje mohou maminky využít zcela bez poplatku, zrušen byl ve Vsetíně již počátkem června také poplatek za přítomnost otce u porodu. Více zde.

  • Unikátní systém pro sledování životních funkcí

Jako třetí v České republice a první ve Zlínském kraji získala v roce 2014 Vsetínská nemocnice a.s. moderní telemetrický KTG Holter Monica AN24 pro sledování životních funkcí matky a dítěte v těhotenství a při porodu. „Díky přístroji můžeme průběžně sledovat aktivitu srdce plodu, srdce matky a dělohy. Záznamy jsou zobrazovány na monitoru přímo u matky v pokoji, ale také na centrále v pracovně sester. Alarm upozorní, pokud dojde k odchylce od normálních hodnot, takže můžeme včas reagovat. Monitorovat tak můžeme až tři maminky současně, v případě potřeby i po celou dobu porodu.Více zde.

  • Dvě lůžka AVE s možností volby porodní polohy

Na porodním sále jsou k dispozici dvě porodní lůžka AVE s variabilní možností volby porodní polohy. Porodní lůžka AVE jsou výjimečná jak designem, tak originálním technickým provedením. Nabízí celou řadu zcela inovativních řešení, která zpříjemňují a zjednodušují používání postele AVE jak rodičce samotné, tak i obsluhujícímu personálu.

  • Pulsní oxymetr: čidlo se zavádí porodními cestami

Vsetínská nemocnice získala v roce 2014 moderní fetální pulsní oxymetr nové generace, který v průběhu porodu umožňuje sledování hladiny kyslíku v krvi plodu pomocí speciálního čidla zavedeného porodními cestami. Zakoupení přístroje umožnila firma Indet Safety Systems.

  • Využíváme také aromaterapii

Aromaterapie je další z alternativních metod ovlivnění bolesti. Zdejší gynekologicko-porodnické oddělení aplikuje přírodní léčebnou metodu, při které se používá éterických olejů k inhalaci (aromalampa, odpařováním z misek ve sprše), do vany (ve formě koupele) nebo k masážím. Vhodně zvolená aromaterapie může zmírnit nevolnost i bolest, uvolnit napětí, prohloubit stahy, napomoci správnému dýchání a poskytnout celkový příjemný pocit pohodlí a uvolnění.